Zaujíma vás, aké športové haly sa stavajú u nás a aké v zahraničí, ktoré športy majú v jednotlivých krajinách pod strechou oceľových hál najväčšie zastúpenie? Kto je typickým investorom športovej haly či telocvične a aké prednosti mu môže oceľová hala ponúknuť? Pozrite sa spolu s nami do vybraných európskych krajín na vzťah oceľových hál a športu.

Na úvod je potrebné povedať, že oceľové konštrukcie ponúkajú naozaj široké možnosti – dajú sa z nich efektívne postaviť fitnes centrá, telocvične, klziská, hokejové alebo futbalové štadióny, mestské športové haly a ďalšie budovy pre rôznorodé športy. V oceľových halách sa hrá florbal, bowling či jazdí na koni, výnimkou nie sú ani hangáre pre vrtuľníky alebo lietadlá. Napríklad u oceľových hál LLENTAB je jednou z hlavných výhod pri výstavbe športových budov možnosť stavať budovy s neobmedzenou dĺžkou a nadštandardnou šírkou, bez potreby vnútorných podperných pilierov. Pri detailnom pohľade je zrejmé, že v každej krajine je situácia iná a špecifická – na Slovensku majú veľký úspech hokejové haly, vo Švédsku sa v posledných rokoch stavajú futbalové štadióny, v Poľsku vzniklo veľa zaujímavých viacúčelových športových hál, v Českej republike sú obľúbené mestské haly , telocvične alebo jazdecké haly. V Nórsku zatiaľ na prvé veľké referencie naopak čakajú, podobne je tomu aj na Ukrajine.

Na Slovensku sú oceľové konštrukcie mimoriadne obľúbené u hokejistov. Napríklad LLENTAB staval v posledných rokoch hokejové haly v Levoči, Liptovskom Mikuláši, Prešove či Pezinku. V prešovskej PSK Aréne funguje od roku 2018 s podporou Slovenských zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Akadémia Slávia Prešov, prvá stredoškolská hokejová akadémia na Slovensku. Vznikla vďaka spolupráci PSK Arény a Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej v Prešove. Podľa Jána Kentoša, manažéra a investora prešovskej haly, splnila oceľová hala všetky očakávania. Je ľahká, pozinkovaná a bola postavená rýchlo za najlepšiu cenu. Investor ocenil prístup realizačnej spoločnosti, ktorý bol vysoko profesionálny, a všetky problémy boli okamžite na mieste vyriešené. Hala bola navyše odovzdaná včas a vo vynikajúcej kvalite. Ján Kentoš tiež kladne hodnotil skutočnosť, že po dokončení haly bola postavená aj spojovacia chodba.

PSK Aréna – LLENTAB hokejový štadión

Na Slovensku vyrástlo aj mnoho jazdeckých hál na báze oceľovej konštrukcie. Referencie investorov či trénerov koní potvrdzujú, že poskytujú maximálny komfort a čo najlepšie podmienky koňom aj jazdcom tak, aby boli schopní dosiahnuť čo najlepšiu výkonnosť v jazdeckom športe. Patričná je v nich aj úroveň zázemia pre jazdcov, ktoré spĺňa požiadavky i veľmi náročných klientov. Ustajnenie zodpovedá najmodernejším normám, ktoré platia pre ich svetlosť, veľkosť či odvetrávanie.

V Českej republike sa zatiaľ nestavajú oceľové haly pre futbal, ale inak je spektrum využitia veľmi široké. Množstvo zaujímavých realizácií potvrdzuje, že oceľové konštrukcie majú medzi halami pre športové využitie veľmi dobré meno. Konštrukčným systémom LLENTAB boli napríklad realizované multifunkčné športové haly, bowlingové haly, zastrešenia zimných štadiónov alebo telocvične, a to ako v hlavnom meste Prahe, tak aj v rade menších miest a obcí. Veľké uplatnenie majú tieto konštrukcie u chovateľov koní, ktorí sa môžu pýšiť tiež plochou najväčšou športovou halou v Českej republike: tou je jazdecký areál v Olomouci-Lazce o veľkosti 4 285 m2.

Zaujímavý trh pre športové haly je tiež v Nórsku, kde nórska vláda systematicky podporuje rôznymi formami (napr. znížená DPH a pod.) športové kluby vrátane neziskových organizácií, zameraných na šport. Na druhej strane je často v úlohe investora samospráva s dopytom po viacúčelových halách. Tam sa do výberových konaní hlásia najmä stredné a väčšie stavebné firmy, ktoré fungujú v úlohe hlavného dodávateľa.

 

V Poľsku patria medzi investorov športových hál samosprávy obci či vyšších územných jednotiek. Aj tu by ste našli rad úspešných referenčných stavieb – oceľové konštrukcie sú základom mnohých viacúčelových hál pre mestá, telocviční pre školy a jazdeckých hál. Zaujímavý trh predstavujú tenisové haly, ale tu tvoria silnú konkurenciu lacné nafukovacie haly. Hlavnou výhodou oceľových hál LLENTAB sú aj na poľskom trhu veľké rozpätie bez vnútornej podpory za dobrú cenu a istota zákazníkov, že jeden subjekt halu navrhuje, vyrába aj montuje. Vďaka tomu obchodný partner dobre vie, čo kupuje, čo je veľmi dôležité pre verejné obstarávanie, kde sú vyberaní generálny dodávatelia stavebných prác podľa najnižšej ceny. Za montáž tak môže stavebná firma ponúknuť investorovi, bez vplyvu na kvalitu riešenia, najlacnejšiu alternatívu a maximalizovať tak svoj zisk. Zo zaujímavých poľských športových objektov je možné určite spomenúť viacúčelovú halu v Krakove, ktorú LLENTAB realizoval v spolupráci so spoločnosťou Chemobudowa Krakov v roku 2007 pre Krakovský kajakársky klub a Centrum športu a oddychu. Na ploche cca 3 200 m2 je okrem viacúčelovej športovej haly aj 25 m bazén so šiestimi plaveckými dráhami, fitnes centrum a posilňovňa.

Vo Švédsku si oceľové haly a šport veľmi dobre rozumejú a spája ich bohatá spoločná história. V úvode článku sme spomínali futbalové haly, ale spektrum športov je podstatne širšie. Pod strechami oceľových hál sa vo Švédsku hrá tiež hokej, tenis, curling, veľa hál je multifunkčných. Populárny je tu aj bandy hokej, čo je mix ľadového hokeja, futbalu a pozemného hokeja – hrá sa na ihrisku o veľkosti futbalového, za každý tím hrá 11 hráčov s hokejkami, tí korčuľujú na ľadovej ploche a namiesto puku hrajú s plastovou 6 cm loptičkou. Podľa Kennetha Finnäsa, riaditeľa obchodu LLENTAB zo Švédska, sú takmer zo 100 % hlavnými investormi samosprávy obcí a vyšších územných celkov. LLENTAB pre nich stavia prevažne prostredníctvom stavebných firiem, ktoré sú generálnymi dodávateľmi stavebných prác.

„Našou veľkou prednosťou je dobrá cena. Ak hovoríme o malých viacúčelových športových halách, tak čím je hala jednoduchšia, tým je táto výhoda pre investora zreteľnejšia. A u veľkých hál naopak hovoríme – čím väčšie je rozpätie, tým lepší sme aj my – veľký rozpon bez vnútorných podpôr pri vysokej kvalite a dobrej cene je našou jasnou a jedinečnou výhodou. Veľmi dobre to bolo vidieť napríklad u teraz dokončovanej futbalovej haly v meste Boras. Pôvodne sa tu malo postaviť ihrisko s vysokotlakovým stanom ako opláštením ( „Air Dome“). Pre lacnejší variant hovorila len cena, všetky ostatné výhody boli na našej strane. Investor preto zvolil trvalú oceľovú halu, ktorá ponúka lepšie možnosti využitia, odolnosť, spoľahlivosť, nízke udržiavacie a prevádzkové náklady. A naviac naša cena bola nižšia ako u konkurencie z oboru.“

Kenneth Finnäs, riaditeľ obchodu LLENTAB Švédsko
Football hall in Solentuna (project SE1003)