Skladovú halu v Bratislave – vo Vajnoroch dokončil LLENTAB Slovakia v lete 2019, o rok neskôr si na ňu investor haly dal inštalovať 200 fotovoltických panelov. Dodávateľom elektroinštalácie bola firma HTI, s. r. o. a vďaka predvídavosti jej majiteľa a konateľa, Ing. Tibora Kliského, bola strešná konštrukcia haly od začiatku pripravená na dodatočnú montáž FVE. Samotná realizácia strešnej elektrárne sa tak uskutočnila rýchlo a bez problémov.
Investorom a majiteľom haly je bratislavská spoločnosť PROJECT MANAGEMENT, s. r. o. Dôvodom výstavby bolo, podľa požiadaviek firmy ABB, s. r. o. sídliacej v areáli, vytvorenie nových priestorov pre robotizáciu výrobných procesov. Ako je spomenuté v úvode, dodávateľom elektroinštalácie bola firma HTI, s. r. o., ktorá na začiatku výstavby odporučila návrh haly na dodatočnú montáž FVE.
Spoločnosť HTI, s. r. o. bola založená, aby vyhovela snahe po optimálnej technike, hospodárnosti a riešení najťažších úloh v elektrotechnike, od plánovania až po realizáciu. V súčasnosti má k dispozícii vynikajúco vyškolený a flexibilný tím. Vďaka bohatej praxi mu mimoriadne veľké úlohy pre zákazníkov z celej Európy prinášajú radosť. Individualita a kompetentné poradenstvo sú samozrejmosťou, takisto ako kvalita, dodržanie termínov a spoľahlivosť. Kvalita práce bola a je dôležitou a trvalou súčasťou firemnej filozofie HTI. Prezentované riešenie skladovej haly v Bratislave – vo Vajnoroch ukazuje, že navyše uvažuje ekologicky a ekonomicky.
Dodávateľom fotovoltických panelov bola firma IFT InForm Technologies, a. s. ponúkajúca najnovšie technológie v energetike. IFT InForm Technologies, a. s. zabezpečuje komplexné dodávky v oblasti elektroenergetiky od dodávok riadiacich systémov, vn zariadení, transformátorov, elektrických ochrán a nabíjacích staníc pre elektromobily až po inžiniering vrátane montáže, projekčnej, servisnej činnosti a poskytnutie dátových prenosov.
„V októbri 2020, keď sme riešili strešnú fotovoltickú elektráreň s 200 panelmi a výkonom 66 kWp, bola pre nás prioritou ekológia. Keď sme vtedy počítali návratnosť, tak bola 10 rokov. Dnes a v ďalších rokoch to bude, samozrejme, oveľa kratšia doba, v súčasnosti je FVE jednoznačne ekonomickou záležitosťou, ale pred dvomi rokmi to tak ešte jednoznačné nebolo,“ hovorí Ing. Tibor Kliský a dodáva: „Panely sú orientované na juh a majú sklon 7 °. Pretože sme už v dobe projektovania haly špecifikovali dodatočné zaťaženie fotovoltickými panelmi, projekt haly s tým od začiatku počítal a samotná inštalácia bola náročná hlavne na papierovanie, po technickej stránke to bolo jednoduché. Montáž panelov trvala zhruba mesiac a našu prevádzku to nijako neovplyvnilo. Keďže spočiatku bola ekonomika FVE až na druhom mieste, pri dnešných a budúcich cenách elektrickej energie sme s fungovaním haly nadmieru spokojní. V dobe montáže panelov sme už žiadnu účasť zo strany LLENTABu nevyžadovali, ale keď hodnotím celú spoluprácu pri projekte a výstavbe haly, tak sme boli veľmi spokojní.“
Technické detaily projektu LLENTAB SK0257 HTI:
Hala má pôdorys 20,3 x 45,3 m a vnútornú výšku 8,4 m. Dvojplášťová skladaná sedlová strecha má sklon 7 °.
Horná vrstva nad konštrukciou priehradového väzníka je tvorená krytinou z trapézového plechu, nosnými prvkami sú väznice kladené kolmo na konštrukcie priehradových väzníkov.
Spodná vrstva pod konštrukciou priehradového väzníka tvorí podhľad v hale. Nosnými prvkami sú Z-profily zavesené na spodné pásy väzníkov. Medzi tieto profily je vložená tepelná izolácia s 200 mm vrstvou minerálnej vlny. Podhľadovú vrstvu tvorí trapézový plech.
Súčasťou haly sú konzoly pre uloženie žeriavovej dráhy so žeriavom s nosnosťou 5 000 kg. Na stenách sú použité vodorovne kladené sendvičové panely so 150 mm tepelnou izoláciou z minerálnej vlny.